Рефлуксен езофагит: симптоми на езофагит
Резюме
Някои страдащи, които не вземат мерки срещу киселини, рано или късно получават възпаление на хранопровода (езофагит). Тъй като в повечето случаи възпалението се причинява от рефлукс, т.е. обратното връщане на киселина в хранопровода, експертите говорят и за т. нар. рефлуксен езофагит. Ще ви кажем как да разпознаете болестта и какво може да помогне срещу нея.
Рефлуксен езофагит — какво е това?
От вътрешната страна хранопроводът е покрит с лигавица. Това гарантира, че всяка хапка храна може да се плъзне плавно надолу по хранопровода и в стомаха. Въпреки това, ако този слой е силно раздразнен, това не се усеща само чрез болка, но може да доведе и до възпаление.
Типичните симптоми на възпаление на хранопровода (езофагит) са:
//усещане за парене зад гръдната кост
//неприятен вкус в устата
//лош дъх
//нарушения на гълтането
//болка при преглъщане
//слабост
В повечето случаи съществуващият рефлукс е отговорен за развитието на такова възпаление. Стомашната киселина, която се натрупва в хранопровода, сериозно уврежда лигавицата. В даден момент тя е толкова раздразнена, че започва да пари и засегнатият изпитва силен дискомфорт.
Следователно рефлуксният езофагит почти винаги се свързва с киселинна регургитация и киселини — типични симптоми на рефлукс. Това не означава, че и двата проблема непременно показват езофагит. Въпреки това, ако те често се появяват заедно и се появят и гореспоменатите симптоми, това е силен индикатор за рефлуксен езофагит.
По-рядко възможните причини за езофагит включват заседнали в гърлото лекарства или хранителни съставки, вирусни или гъбични инфекции и радиация в случай на рак.
Езофагит и възможности за лечение
Правилното лечение на рефлуксния езофагит е изключително важно — ако езофагитът стане хроничен, това може да има дългосрочни и сериозни последици за засегнатите: постоянното дразнене на лигавицата може да доведе до кървене и язви. Ако зараснат, те могат да оставят белези, които стесняват хранопровода. Това води до нарастващи смущения в преглъщането и понякога промени в тъканта, което в най-лошия случай може да доведе до рак на хранопровода.
Ето защо е важно комплексното лечение на рефлуксния езофагит и основния рефлукс заедно с лекуващия лекар. Важни мерки са:
//Вода
Пиенето на леко топла вода промива хранопровода и може леко да разхлаби частиците храна, които са се заседнали в хранопровода. Водата също помага за насочването на част от стомашната киселина обратно в стомаха.
//Храна
Правилното хранене играе особено важна роля при лечението на езофагит. Храните с високо съдържание на мазнини и/или захар увеличават производството на стомашна киселина и следователно са отчасти виновни за развитието или влошаването на рефлуксния езофагит. Засегнатите трябва да се опитат да направят диетата си по-лесно смилаема.
//Сън
Особено в легнало положение стомашната киселина може да се връща. Ако тялото е в хоризонтално положение, то лесно преодолява мускула сфинктер на входа на стомаха и навлиза в хранопровода, което е фатално при рефлуксния езофагит. За да избегнете влошаване на симптомите през нощта, е изключително важно да спите с повдигната горна част на тялото и да не ядете нищо три до четири часа преди лягане.
//Телесно тегло
Загубата на наднормено тегло е също толкова важна. Наднорменото тегло оказва голям натиск върху стомаха, който в крайна сметка може да стане толкова голям, че мускулът сфинктер между хранопровода и стомаха да се отвори. Ето защо, за да се съкрати продължителността на езофагита, лекарите препоръчват хранителен режим, съчетан с редовни упражнения.
Във връзка с горните мерки, основният акцент при лечението на езофагит е върху приема на лекарства; по-специално, лекарства като Талцид® покриват оптимално хранопровода и Ви помагат веднага щом ги приемете. Излишната стомашна киселина се неутрализира, което успокоява хранопровода и може да облекчи симптомите на рефлуксния езофагит. В допълнение, приемането на инхибитори на протонната помпа (ИПП) е основна част от терапията, тъй като те намаляват образуването на стомашна киселина от самото начало и по този начин позволяват възстановяване на хранопровода.