Рефлукс — какво е това и какво могат да направят засегнатите?
Резюме
Рефлукс означава връщане на стомашното съдържимо, понякога и жлъчна киселина, в хранопровода, тъй като не се задържа от стомашния сфинктер по различни причини. Киселината попада върху лигавицата, която е почти без защита, и може да причини много различни заболявания. Как да разпознаем рефлукса? Как могат да се решат проблемите? Кога трябва да посетите лекар? Отговорите на тези въпроси ще намерите на тази страница.
Симптоми: как да разпознаем рефлукса?
Регургитация — Това е терминът, който се използва, когато стомашното съдържание тече от стомаха обратно в устната кухина. Затова най-често е виновен сфинктерният мускул между хранопровода и стомаха, чиято задача е да предотврати точно такива усложнения. Агресивните компоненти на стомашния сок могат да раздразнят хранопровода и да предизвикат много симптоми на рефлукс.
Симптоми на рефлукс: Как се усещат симптомите и кога се появяват?
Един от най-честите симптоми на рефлукс е киселини. Засегнатите описват симптомите си по различен начин: за някои това е усещане за парене по протежение на хранопровода, за други усещане за натиск или топлина, което се простира от горната част на корема през гръдната кост до гърлото.
Може да се появи регургитация на кисело стомашно съдържимо, особено след хранене. По време на хранене стомахът абсорбира не само храна, но и въздух. Поради това той се разтяга и сфинктерният мускул се отпуска за кратко, за да позволи на стомаха да освободи излишния въздух. Симптомите на рефлукса обаче не зависят непременно от приема на храна. Те могат да се появят и спонтанно, през деня и през нощта.
Преглед на симптомите на рефлукс
В допълнение към основните симптоми на киселини, т.е. киселинен рефлукс и болка под гръдната кост, могат да се появят и много други симптоми, свързани с киселина. Това включва и тези симптоми на рефлукс, които не са пряко свързани със стомаха или хранопровода, като:
//често отхрачване
//кашлица
//гласови нарушения като дрезгав глас
//усещане за буца в гърлото
//проблеми с преглъщането
//парещ език
//астма и други проблеми с дишането
Причини за рефлукс: кого засяга?
Почти всеки ще изпита рефлукс в някакъв момент от живота си. След хранене с тежки храни с високо съдържание на мазнини дори при иначе здрави хора е възможно съдържанието на стомаха да се върне обратно в хранопровода. Рефлуксът също е често срещан при късна бременност, както и при възрастни хора. Въпреки това, диагнозата „гастроезофагеална рефлуксна болест“ не винаги е подходяща. Това се определя като състояние, при което рефлуксът на стомашно съдържимо причинява неприятни симптоми и/или усложнения. Причините за гастроезофагеална рефлуксна болест са разнообразни и обикновено са комбинация от различни фактори. Примерите включват:
//спонтанно отпускане на сфинктерния мускул на прехода от хранопровода към стомаха, което не е резултат от преглъщане
//нарушена моторика на хранопровода
//наднормено тегло
//повишено интраабдоминално налягане (напр. при бременност, хроничен запек)
//нарушено изпразване на стомаха
//диафрагмална херния (части от стомаха излизат през диафрагмата в гръдната кухина, честотата нараства с възрастта и затлъстяването)
Симптомите могат да бъдат повлияни например от начина на хранене. Храни и напитки, неподходящи за индивида (напр. цитрусови плодове, мазни храни, мента), и особено големи и късни хранения могат да влошат симптомите.
Рефлукс на стомашна киселина: гастроезофагеална рефлуксна болест ли е?
Рефлуксната болест се нарича още ГЕРБ (гастроезофагеална рефлуксна болест) на медицински жаргон. Това се определя като състояние, при което рефлуксът на стомашно съдържимо причинява неприятни симптоми и/или усложнения.
Има два други термина, които показват дали лигавицата на хранопровода е увредена от киселинен рефлукс. Това може да се определи чрез изследване на хранопровода. Хората, засегнати от ЕРБ (ерозивна рефлуксна болест) имат увреждане на лигавицата на хранопровода, докато при НЕРБ (неерозивна рефлуксна болест) няма структурни промени.
Възприемането на болковите симптоми при рефлуксна болест е много индивидуално и не е непременно свързано със степента на увреждане на лигавицата на хранопровода. Ако някой почувства силна болка, не е задължително да страда от езофагит. От друга страна, напредналото увреждане/възпаление също може да бъде скрито зад леки симптоми на рефлукс.
Симптоми на рефлукс — кога да отидете на лекар?
Честотата и продължителността на симптомите и тяхната субективна интензивност определят степента на заболяването от гледна точка на пациента и следователно необходимостта от лечение. Леките киселини веднъж или два пъти седмично се понасят от повечето хора без специални мерки за лечение или могат да бъдат предотвратени, например чрез избягване на определени храни и вещества, които предизвикват симптоми. Но по-честите и/или тежки симптоми обикновено са свързани с намалено качество на живот и изискват терапия и допълнително диагностично уточняване.
Ако все още не сте го направили, говорете с Вашия лекар или фармацевт за Вашите симптоми.
Лечение на симптоми на рефлукс като киселини, както и стомашни проблеми, свързани с киселини: лекарства и други мерки
Има различни лекарства, от които да избирате при лечение на киселини и стомашни проблеми, свързани с киселини. Първите стъпки, разбира се, трябва да бъдат здравословен начин на живот и промени в поведението, които също могат да облекчат симптомите. Но ако това не е достатъчно, в аптеките се предлагат различни лекарства без рецепта. Нека фармацевта Ви посъветва кои лекарства са подходящи за Вас и дали трябва да обсъдите симптомите с Вашия лекар преди това.
Лечение на киселини при рефлукс: Талцид®
При случайни проблеми, като тези, които могат да възникнат след ядене на прекомерно количество мазна храна, антиацидите като Талцид® са подходящи за лечение на киселини. Талцид® неутрализира излишната киселина в стомаха и предотвратява киселините бързо, безопасно и ефективно.
Ако проблемът се появява по-често или ако киселините са по-тежки, други лекарства като инхибитори на протонната помпа (ИПП) са алтернатива. Те инхибират ензим в стомашната лигавица, който намалява киселинната секреция. Тъй като ефектът от ИПП е забавен, те са подходящи само при остри симптоми в ограничена степен. От друга страна, антиацидът може да осигури по-бърз ефект. Талцид® действа много ефективно и киселините отшумяват бързо.
Какво друго мога да направя за симптоми на рефлукс като например киселини?
Допълнителни мерки, които всеки може да предприеме, в допълнение към лекарствата, могат да подобрят симптомите и в най-добрия случай да намалят честотата на приема на лекарства.
Можете да го направите сами
//Отървете се от излишните килограми със здравословна, разнообразна диета и упражнения.
//Разберете кои храни не ви понасят. Типичните храни, които могат да влошат киселините включват шоколад, кофеин, пикантни и мазни храни, цитрусови плодове и мента и газирани напитки.
Съвети за проблеми с нощен рефлукс:
//Повдигнете таблата на леглото с една голяма възглавница или няколко малки. Повдигането на летвената рамка има същия ефект. Важно: цялата горна част на тялото трябва да лежи по-високо, не огъвайте само врата.
//Избягвайте късно хранене.
Лечение на рефлукс с операция?
Антирефлуксната бариера може да бъде подсилена и с операция, която днес може да се извърши минимално инвазивно с лапароскопия под формата на фундопликация. Всяка хиатална херния (хиатална херния: изместване на части от стомаха в гръдния кош) се възстановява в нормалната си позиция и горната част на стомаха (фундус) се увива около долната част на хранопровода. Нежеланите последици могат да бъдат нарушения на преглъщането, невъзможност за оригване със свързаното натрупване на въздух в стомаха и увреждане на стомашните нерви с последствия като нарушения на изпразването на стомаха и хронична диария. Други хирургични процедури са Linx и EndoStim.