Какво помага срещу киселините през нощта?
Резюме
Всеки, който често страда от киселини, знае, че симптомите обикновено не се появяват само през деня. Много пациенти трябва да се справят с болка, особено през нощта. Това нарушава съня и по този начин намалява качеството на живот. Това обаче не е неизбежно; има и някои полезни съвети и възможности за лечение на киселини, които се появяват през нощта.
Как се появяват киселини през нощта?
При киселини, независимо дали са през нощта или през деня, се появява неприятна, понякога много силна болка зад гръдния кош, тъй като съдържанието на стомаха се връща обратно в хранопровода. Сфинктерният мускул на прехода от хранопровода към стомаха всъщност трябва да предотврати това, но при определени условия това е почти невъзможно:
//Ако затварянето на сфинктера е твърде нередовно (напр. поради лекарства или заболяване);
//Ако има силен натиск върху стомаха (напр. поради излишни коремни мазнини или по време на бременност);
//Ако в стомаха се произвежда твърде много стомашна киселина (наред с други неща при определени храни и вещества като кафе и никотин).
Киселините са особено активни през нощта. Докато седите или стоите гравитацията все още действа срещу повишаването на стомашната киселина, но този механизъм е деактивиран, когато лежите. Сега агресивната киселина може лесно да преодолее сфинктера на входа на стомаха и да проникне в хранопровода.
Това понякога причинява безсънни нощи за засегнатите. Болката, която често е много силна, ги държи будни и следователно води до симптоми на умора и намалено качество на живот в ежедневието. Стресът, под който са болните от киселини, които се появяват през нощта, се увеличава значително. Фаталният аспект: в много случаи психологическият стрес засилва киселините, защото натоварва допълнително нервната система.
Какво да правим при киселини през нощта?
Повечето хора смятат, че киселините са особено неприятни през нощта — но не е нужно просто да се примирят със симптомите. Тези съвети са доказано добри:
//Леко повдигната възглавница:
За да предотвратите лесно появата на стомашната киселина в хранопровода, се препоръчва да спите с леко повдигната горна част на тялото. Това затруднява връщането на стомашното съдържание обратно. Най-добрият начин да направите това е да спите на няколко възглавници, подредени една върху друга. В магазин за медицински консумативи можете да закупите възглавница, която е специално разработена, за да помогне за предотвратяване на нощни киселини. При някои легла ламелната рамка също може да се регулира: повдигнете я, както Ви е удобно.
//Не яжте нищо точно преди лягане:
Ако няма стомашно съдържание, то не може да влезе и в хранопровода. Ако често страдате от киселини през нощта, избягвайте да ядете точно преди лягане. Ако от последното хранене са минали поне три-четири часа, стомашното съдържимо вече е преминало от стомаха към червата преди заспиване. Лесно смилаеми храни като постно месо, нискомаслени млечни продукти или плодове с ниска киселинност като банани също имат положителен ефект върху намаляването на киселинното образуване.
//Прием на лекарства:
За да избегнете киселини през нощта, има смисъл да използвате лекарства против киселини, ако е необходимо. Антиацидите като Талцид® неутрализират излишната стомашна киселина и по този начин облекчават симптомите. Това е голямо облекчение за засегнатите.
//Намаляване на рисковите фактори:
За да се намали вероятността от повтарящи се проблеми с киселини в дългосрочен план, е важно засегнатите да премахнат рисковите фактори, които ги насърчават. Наднорменото тегло, яденето на големи порции храна и консумацията на кафе, никотин и алкохол могат да допринесат за развитието на киселини — както през нощта, така и през деня.
Ако следвате всички тези съвети, киселините скоро може да останат в миналото. Но ако все още ситуацията е непроменена и/или особено изразена, посещението при лекар не може да бъде избегнато. Това може да определи дали всъщност има заболяване скрито зад постоянните симптоми и да се започне подходящо лечение.
Между другото:
Рефлуксът на стомашно съдържимо е проблем не само за хранопровода. След като навлезе в хранопровода, стомашната киселина не остава непременно в долната част. Може да се издигне в гърлото и дори да достигне трахеята: резултатът може да бъде кашлица, бронхит или дори пневмония.